Lääne-Virumaa info, uudised ja kaart
vahelduv
Täna 13..18°C
  vahelduv
Homme 13..18°C
  vahelduv
Ülehomme 12..17°C
      est   eng  
 
teisipäev 16. oktoober 01:13
Esilehekülg Uudised
01. nov 10:17

1.novembril 2017 saab Vinni vald 27-aastaseks

1.novembril 2017 saab Vinni vald 27-aastaseks. Milline oli Vinni valla sünd?

Omavalitsuste väljaarendamine käidi esmakordselt välja IME kontseptsioonis, mille üle käis elav arutelu kõikjal Eestimaal. Vinni külanõukogu tutvus lähinaabrite, eriti Soome omavalitsuste arenguga.

1989.a lõpus võeti vastu kohaliku omavalitsuste aluste seadus, millega käivitus haldusreform Eestis, mis viis omavahel kokku külanõukogu esimehe Jüri Allikalti ja Mainoris töötanud Edgar Savisaare. Savisaar koondas mitmeid teadusinimesi ja konsultante, kes aitasid Vinni omavalitsusliku staatuse kontseptsiooni välja töötada. Ühise töö tulemusena valmisid 1990. aasta sügiseks Vinni valla põhimäärus ja arengukava. Need olid aluseks omavalitsusliku staatuse saamisel. Tänu maavolikogu ja maavalitsuse mõistvale suhtumisele õnnestus külanõukogul oma iseseisev eelarve luua juba vana süsteemi baasil. Vajalik korda aetud, tunnistas Eesti Vabariigi Ülemnõukogu Presiidium Arnold Rüütli allkirjaga, et Vinnis tegutseb alates 1. novembrist kohaliku omavalitsusüksusena Vinni vald. Tollal puudusid vajalikud seadused ja õigusaktid. Eeskuju polnud kusagilt võtta, Vinni vald oli ise teistele suunanäitjaks. Kogemusi käidi omandamas sõprusvaldades Soomes ja Rootsis. Tagantjärele vaadates otsustati tookord arukalt suurema omavalitsuse kasuks, seda nii pindalalt kui ka rahvaarvult. Suurel vallal on suurem eelarve, mis võimaldab ette võtta suuremaid töid ka kodanikule nõu ja jõuga abiks olla. Valla staatusega anti kaasa 25 000 rubla seemneraha ning ajalooline õiend, et alates 1. novembrist 1990 kuuluvad vallale kuus kooli, raamatukogu ja lasteaeda, viis klubi, neli meditsiiniasutust.

Järgmine Vinni valda puudutav haldusreform käivitus 2016. aastal, kui haldusreformi seadusega kehtestati valdade suuruse miinimumnõudeks 5000 elanikku. Et seda nõuet täita, esitasid 800 elanikuga Rägavere vald ja 1500 elanikuga Laekvere vald 4760 elanikuga Vinni vallale ettepaneku seljad kokku panna ja edaspidi jätkata ühiselt Vinni vallana. Liitumise präänikuks on riik lubanud vallale eraldada ühekordse ühinemistoetusena 1 075 000 euro suuruse summa. Kolme valla ühistööna koostati haldusreformi ühinemisleping, mis sai aluseks ka uue ühise volikogu tegevuskavaks.

Pärast 2017.a oktoobris toimunud kohalike omavalitsuste volikogude valimiste tulemuste väljakuulutamist 25.oktoobril võisime nentida, et suur, 7000 elanikuga ja enam kui tuhandel ruutkilomeetril asuv Vinni vald ongi sündinud.

Hilje Pakkanen 


Lääne-Viru Omavalitsuste Liit    Rakvere, Kreutzwaldi 5, tel: 325 8044       Kirjuta toimetajale!
Made by 
www.wiseman.ee