Lääne-Virumaa info, uudised ja kaart
vahelduv
Täna 13..18°C
  vahelduv
Homme 13..18°C
  vahelduv
Ülehomme 12..17°C
      est   eng  
 
teisipäev 16. oktoober 00:51
Esilehekülg Uudised
26. okt 11:04

Roela rahvamajas avatud Arvo Iho fotonäitust "Pääsukese jälgedes. 100 aastat hiljem"

Roela rahvamajas saab vaadata Roelast pärit eesti filmilavastaja ja -operaatori ning fotograafi Arvo Iho fotonäitust "Pääsukese jälgedes. 100 aastat hiljem". 

Arvo Iho on näituse kohta kirjutanud: „Mööduv aeg muudab meid ja maailma meie ümber iga hektega, kuid argises eluvoolus me seda ei taju. Et muutusi näha, tuleb peatada hetk ja jäädvustada meie ümber toimuv fotole. Valguspilt säilitab maastiku, inimesed, hooned ja tööriistad, riietuse ja asjad just sellistena, nagu nad pildistamise hetkel on.

Pika aja jooksul on tehtud pilte võrreldes saame aru, kui suured on toimunud muutused. Saja asta jooksul tekivad ja koavad riigid, muutuvad majad ja maastikud..."

Arvo Iho käis täpselt sada aastat hiljem läbi ja jäädvustas samad kohad, kus 1913. ja 1914. aastal rändasid filmi- ja fotomees Johannes Pääsuke koos abilise Hannes Volteriga ning jäädvustasid  oma teekonnal nähtu.

Eesti Rahva Muuseumis on tallel üle 800 suure klaasnegatiivi neilt retkedelt. Arvo Ihol tekkis negatiividest tehtud suurendusi vaadataes soov minna oma fotokaameraga Pääsukese jälgedes rändama täpselt sada aastat hiljem. „Ma liikusin samades paikades, mis on näha Pääsukese piltidel. Olin õnnelik, kui leidsin täpselt sama koha. Kuid ma ei piirdunud 1-2 fotoga, vaid püüdsin jäädvustada Pääsukese valitud paikkonda ja inimesi veidi laiemalt. Vahel leidsin ka Pääsukese pildil olnud inimeste kaugeid järglasi ja sugulasi. Mõnel neist on olemas ka Pääsukese tehtud pilt."

Arvo Iho kogus Pääsukese radadelt ligi tuhat pildifaili. Näituste jaoks trükkis ta 145 pilti, mida kavatseb näidata enne kõike neis kohtades, mis piltidel on kujutatud. Neile lisas ta 24 Pääsukese pilti, et Eestimaal toimunud muutused selgemalt näha oleksid.

Näituse väljapanekut Roela rahvamajas toetas Vinni vallavalitsus.

Hilje Pakkanen
Vinni vallavalitsus 
kultuuri- ja avalike suhete nõunik
26.10.2017


Roela Rahva Maja


Lääne-Viru Omavalitsuste Liit    Rakvere, Kreutzwaldi 5, tel: 325 8044       Kirjuta toimetajale!
Made by 
www.wiseman.ee