Lääne-Virumaa info, uudised ja kaart
vihm
Täna 0..3°C
  selgelumi
Homme -7..-1°C
  selgelumi
Ülehomme -7..1°C
      est   eng  
 
neljapäev 17. jaanuar 16:55
Esilehekülg Maakonna info Linnad ja vallad Haljala vald

Haljala valdÜldist Haljala vallast

Haljala vald sai kohaliku omavalitsuse staatuse 30. aprillil 1992.a.

Haljala vald asub Lääne-Viru maakonna põhjaosas, piirnedes idas Viru-Nigula ja Sõmeru, põhjas Vihula, läänes ja lõunas Rakvere ning Kadrina valdadega. Haljala valla pindala on ligi 183 km², 

Tähtsamatest teedest läbib valda Tallinn-Narva maantee ja Rakvere-Käsmu maantee. Maakonnalinna Rakveresse on Haljalast 11 km, vabariigi pealinna Tallinna 86 kilomeetrit, suvekuurort Võsuni on 22 kilomeetrit.

Vallaelanikke  on 01.01.2008.a seisuga 2890 inimest. Viimasel kolmel aastal on iive olnud positiivne. 2007. aastal sündis valda 35 väikest vallakodanikku.

Valla elanike keskmine vanus on 39 aastat.  Valla elanikest 64 % moodustab tööealistest elanikest.

 Valla territooriumil paikneb 20 küla ja Haljala alevik. Tinglikult võib valla territooriumi jagada kolmeks suuremaks piirkonnaks: Haljala piirkond, kuhu kuuluvad Haljala alevik, Vanamõisa, Idavere, Lihulõpe, Auküla, Võle, Tatruse, Kisuvere külad, Aaspere piirkond, kuhu kuuluvad Aaspere, Kärmu, Liiguste, Kavastu, Sauste, Kõldu külad ja Essu piirkond, kuhu kuuluvad Essu, Põdruse, Varangu, Pehka, Kandle, Aasu ja Aaviku külad.

Vallakeskus paikneb Haljala alevikus, aadressil Rakvere mnt 3 Haljala 45301.

 

Ajalooline taust:

Ajalooliselt on tänane Haljala vald moodustanud osa Haljala kihelkonnast, mis kujunes välja põhijoontes 13. sajandil Rebala muinaskihelkonna jagamisel kaheks kirikukihelkonnaks – Haljalaks ja Kadrinaks. Taani hindamisraamat aastast 1241 loetleb lisaks Haljalale (tollal Halelae) veel 35 siitkandi küla. Et 15. sajandi algul lahutati Haljalast Rakvere kirikukihelkond, jäi Haljala kui kihelkonna senine tuumikala nüüdsest selle kaguserva. Umbes 500 km² suurune Haljala kihelkond hõlmas kuni 20. sajandi alguseni lisaks praegusele Haljala vallale enamiku tänasest Vihula vallast, aga ka tükke Kadrina, Rakvere, Sõmeru ja Viru-Nigula vallast.

Haljala vald omavalitsusüksusena asutati 1917 aastal. Esimeseks vallavanemaks valiti August Bergmann (Pärgma) Idaverest.

 

Vallaga seotud kuulsamad nimed:

Alide Dahlberg (1891-1981) – Põdruselt pärit lastekirjanik ja kooliõpetaja,  tema tuntuim luuletus on „Mutionu pidu”, mis pärineb juba 1936. aastast 

Karl Ludwig Maibach (1833-1889) – Vanamõisast pärit esimesi eesti rahvusest kunstnikke, õppis Peterburi Kunstiakadeemias ja hiljem Šveitsis, oli Köleri sõber,  sai tuntuks romantilise maastikumaalijana 

Herbert Voldemar Johanson (1884-1964) – Haljalast pärit  1920-1930. aastate Eesti tunnustatuimaid arhitekte, kelle projekteeritud on Riigikogu hoone (1922), Prantsuse Lütseum (1937), Metsakalmistu kabel (1936), lisaks hulga koolimaju ja avalikke hooneid

Georg Thomas Sabler (1810-1865) – Haljalast pärit astronoom, Friedrich Georg Wilhelm Struwe sõber ja kaastööline Tartu tähetornis;  määras 1833 Soome lahes Suursaarel ajutise observatooriumi abil meie kohaliku aja

Julius Mark (1890-1959) – Haljalast pärit keeleteadlane, Tartu ülikooli uurali keelte professor 1919-1940; uurinud ungari, lapi, mari ja mordva keelemurdeid; 1921 tõlkis mh. eesti keelde Ferenc Molnari „Pal-tänava poisid” ja arendas  Eesti-Ungari kirjandussuhteid

Ebba-Marie Saral (1890-1942) – Avido külast pärit Eesti naisliikumise üks eestvedajaid, naiste  kodunduskursuste algataja 1920. aastatel; Tartu Naiskodukaitse asutaja ja juht

Nigol Andresen (1899-1985) – Avido külast pärit kirjandusteadlane, luuletaja, tõlkija ja poliitik

 

Haljala valla tähtsaim sündmus: Haljala kihelkonnakooli asutamine 1687. Teadaolevalt saabus 1687. aasta sügisel Tartust Haljalasse koolmeistriks Forseliuse õpilasest Jaagu-nimeline noormees, et panna käima Haljala kihelkonnakool. Tänane Haljala Gümnaasium – Virumaa vanim kool –  loeb enda alguseks seda sündmust. Oma esimese koolmeistri nime kannab ka Haljala kooli poolt antav kõrgeim autasu - Suur Jaak ja Väike Jaak.

Haljalas elanud fotokunstniku ja filmimehe Peeter Tooming fotokunsti austuseks annab Haljala vald välja Peeter Toominga nimelist fotopreemiat.

Haljalas elanud ja siinse kultuurielu edendaja ja sõnakunstnik Aino Paju austuseks  toimub traditsiooniliselt Haljalas Aino Paju nimeline algklasside teatripäev.

 

Valla ettevõtted

Valla territooriumil tegutsevad suured tööandjad ning seetõttu on tööhõive kõrge. Suurimateks tööandjateks on: Haljala Vallavalitsus, Baltic Fibres OÜ, Viru Õlu AS, Aaspere Agro OÜ, Bellus Furniture OÜ jt.

Enamus valla suuremaid ettevõtteid paikneb Haljala alevikus. Peamised  tegevusvaldkonnad on õmblus, õlle- ja karastusjookide tootmine, mööblitootmine,  puidu töötlemine, palkmaja ehitus,  telefoniside ja ehitus ning põllumajandus.  ¾ vallas tegutsevatest ettevõtetest moodustavad füüsilisest isikust ettevõtjad ja neist omakorda ¾ tegelevad põllumajandusega.

Kogu valla maakasutusest on haritavat maad umbes 52  % ja seetõttu on põllumajandusmaa kasutamine ka intensiivne.       

                                                                                                                                                       

Haridus-, kultuuri- jm asutused

Alusharidust saab omandada Haljala Lasteaias ja alg-, põhi- ja gümnaasiumiharidust saab omandada Haljala Gümnaasiumist.  Sportimisvõimalusi pakub staadion ja võimla.

Vallas on  3 rahvaraamatukogu (Aasperes, Haljalas ja Essus - Varangul), kodulootuba Haljalas, noortekeskused Essus ja Haljalas.

Haljala alevikus asub Rahva Maja, mida saab kasutada koolituste, kontsertide ja etenduste läbiviimiskohana. Majas on suur kontsertsaal 350 istekohaga, tantsusaal, mis mahutab ca. 200 inimest.

Haljala alevikus asub 14 sajandil ehitatud Haljala Püha Mauritiuse kirik.

Valla territooriumil asuvad eraomanduses olevad mõisad:  Aaspere mõis, esmamainitud 1583.a; Vanamõisa mõis, asutatud 1660.a ja Essu mõis, millest esimesed teated 1496.a ning on kasutusel puhke- ja majutuskeskusena.

 

Tervishoiuasutused

Vallas tegutsevad kaks perearsti. Haljala alevikus asub ka apteek.

 

Info Haljala  vallavalitsus 3278 220

 

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit    Rakvere, Kreutzwaldi 5, tel: 325 8044       Kirjuta toimetajale!
Made by 
www.wiseman.ee